Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD w Pabianicach broni Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

dodano ponad 2 tygodnie temu, 2017-07-06 w kategorii: Akcje

Sojusz Lewicy Demokratycznej w Pabianicach, podczas czwartkowej konferencji prasowej, stanowczo zaprotestował przeciwko absurdalnej i bezmyślnej dekomunizacji.

Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjęta przez Senat, pozwala teraz na usuwanie z przestrzeni publicznej nie tylko nazw ulic czy placów kojarzących się z Polską Ludową, ale także tablic pamiątkowych, czy pomników. W związku z tym pojawiła się groźba przymusowego usunięcia Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe znajdującego się na Starym Rynku w Pabianicach. Politycy SLD nie zgadzają się na niszczenie historii i jej zakłamywanie.

"Apelujemy do polityków PiS: opamiętajcie się! Uszanujcie historię i pamięć poprzednich pokoleń! Pomnik Bojowników powstał w 1968 roku i był sfinansowany ze zbiórki publicznej, w której udział wzięli mieszkańcy Pabianic. Stanowi nieodłączny element historii Pabianic, nie ma naszej zgody na jego usunięcie" - mówi Aleksandra Stasiak, wiceprzewodnicząca SLD w Pabianicach.

Politycy SLD przypomnieli, że w okresie PRL powstawały nie tylko pomniki, ale także bloki mieszkalne, szpitale, szkoły czy przedszkola. To właśnie w tych szkołach politycy prawicy zdobywali wykształcenie, w tych szpitalach się leczyli a miliony Polek i Polaków wciąż mieszkają w mieszkaniach wybudowanych dzięki Polsce Ludowej.

"Dzisiaj w dobie przekłamania i narzucania przez rządzących swojej historycznej narracji jako mój moralny obowiązek pod pomnikiem „Walki o wyzwolenie społeczne i narodowe” było oddanie hołdu tym wszystkim, którzy budowali w sposób duchowy i materialny naszą ojczyznę a w mojej ocenie stanowią oni dziś właśnie prawdziwie wyklętych" - dodał Marek Gryglewski, sekretarz SLD w Pabianicach.

 Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  wczoraj o 15:35

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  wczoraj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.